Sund Sex Skolen


Om Sund Sex Skolen

Undervisning for voksne

Tidsbestilling

Brevkasse

Dette spørgsmål er stillet anonymt til sexologen på SundSexSkolen.dk.
Har du lyst til at stille et spørgsmål? Gør det her.


Besvaret d. 14/06/2011      Alder: 18      Køn: Pige

P-piller og gravid.

Spørgsmål:

Hej med dig :-) For lidt over en måned siden startede jeg på p- piller - gestonette. Jeg startede dog ca. 6 dage efter første menstruations dag. Jeg tog alle 21 p- piller og fik min menstruation 2 dage efter jeg var stoppet på første pakning. Min menstruation var dog ikke så kraftig som den plejer at være. Kan det have noget med p-pillerne at gøre? Jeg startede på p-piller igen 7 dage efter sidste p-pille, som man skal. 2 dage efter var jeg så sammen med en dreng uden kondom. Men jeg skulle da meget gerne være beskyttet af p-pillerne nu når jeg jo har taget dem i mere end en måned? Også selvom at jeg startede på dem 6 dage før første menstruations dag. Jeg har læst, at man skal være beskyttet de første 14 dage efter, hvis man starter en anden dag end første menstruations dag, men jeg har ikke haft ubeskyttet sex før over en måned efter. Så er det ikke bare mig som er pylret for jeg kan da ikke være gravid? Jeg tænker rigtig meget over tingene, så jeg vil gerne have et ord fra en klog. Jeg har ikke rigtig nogen symptomer på graviditet udover at jeg havde lidt ømme bryster en dag. Men er det ikke meget normalt? Hilsen en pylret pige.


Svar:

Hej - det er lidt svært at svare på - jeg synes du skal tage at spørge din læge eller den læge, der udskrev pillerne - og for en sikkerheds skyld få lavet en graviditetstest.

Du siger at du startede med p-pillerne 6 dage efter 1. menstruationsdag - havde lægen sagt at det var OK ????

Det har jo rimelig stor betydning at gøre det som lægerne siger - for pillerne skal stoppe ægløsningen, og hvis du har nået at få ægløsning inden 6. dag efter menstruationsstart - så kan der jo være en mulighed for at være gravid, HVIS du har haft sex - men det siger du jo iøvrigt at du IKKE har haft.

Menstruationen kan dog godt være mindre end den plejer, når du tager p-piller - men det kunne også være tegn på graviditet.

For en sikker heds skyld ville jeg få en snak med min læge, så du lige kan tale det igennem med ham / hende om hvordan du skal bruge pillerne, så det er helt rigtigt  : )

Hilsener fra Rikke


For at gå tilbage til listen med spørgsmål klik her eller brug tilbage-knappen i din browser.

Sund Sex Skolen - sundsex@sundsexskolen.dk - www.sundsexskolen.dk - Tlf. 6223 4070 Hverdage kl. 9 – 13